Record de frig doborât în Harghita -13,4 grade Celsius înregistrate la Joseni

Data actualizării: 7 aprilie 2025

Localitatea Joseni, din județul Harghita, a înregistrat în noaptea de duminică spre luni o temperatură de -13,4 grade Celsius, stabilind astfel un nou record de frig pentru această perioadă a anului. Temperatura a depășit precedentul record de -10,5 grade Celsius, înregistrat în anul 1929.

Localități cu temperaturi negative

Nu doar Joseni a avut parte de temperaturi extrem de scăzute. Alte localități din Harghita au înregistrat, de asemenea, valori negative. La Miercurea-Ciuc s-a înregistrat o valoare de minus 9 grade Celsius, în timp ce la Toplița au fost minus 8,9 grade. Stația de munte Bucin a consemnat o temperatură de minus 12,6 grade, iar la Odorheiu Secuiesc s-au înregistrat minus 4,7 grade Celsius.

Motivele scăderii bruște a temperaturilor

Meteorologul Cristina Blaga, de la Centrul Meteorologic Regional Transilvania-Sud Sibiu, a explicat că aceste temperaturi s-au înregistrat din cauza unui front de aer rece cu circulație nordică. Prognoza arată că pe tot parcursul săptămânii în județul Harghita vor fi consemnate valori negative pe timpul nopții. În Harghita a nins în noaptea de sâmbătă spre duminică și s-a așternut strat de zăpadă în mai multe zone ale județului.


Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨