Ancheta asupra Universitatii Harvard de catre Congresul SUA starneste controverse

Recent, Universitatea Harvard a devenit subiectul unei anchete demarate de republicanii din Congresul SUA. Acestia o acuza pe prestigioasa institutie de invatamant ca incalca legile privind egalitatea si refuza sa colaboreze cu autoritatile federale. Declaratiile lui Donald Trump cu privire la situatie au starnit si mai multe discutii.
Acuzatii grave
Republicanii din Congres acuza Universitatea Harvard de nerespectarea legislatiei privind egalitatea si drepturile civile. Aceasta este doar ultima etapa a unei campanii ample desfasurate de administratia lui Donald Trump impotriva institutiilor de invatamant superior. Printre acuzatiile aduse se numara si faptul ca universitatile ar fi permis antisemitismului sa infloreasca in timpul protestelor studentesti impotriva razboiului din Gaza, o acuzatie vehement respinsa de universitati.
„Cred ca Harvard este o rusine. Cred ca ceea ce fac ei este o rusine”, a declarat Donald Trump.
Reactii la acuzatii
Presedintele Comitetului de Investigatii al Camerei Reprezentantilor, James Comer, si congresmanul republican Elise Stefanik i-au transmis o scrisoare presedintelui interimar al Harvard, Alan Garber, in care avertizeaza ca vor urmari nerespectarea legilor privind drepturile civile, in special discriminarea pe criterii de origine.
De partea cealalta, cercetatorul Avi Steinberg a relatat ca personalul si studentii s-au mobilizat pentru a protesta impotriva presiunilor politice. Ei cer ca Harvard sa isi respecte promisiunile fata de studentii si profesorii si sa protejeze libertatea de exprimare.
Universitatea Harvard, cu aproximativ 30.000 de studenti, se afla constant in topul celor mai bune universitati din lume. Ea, ca si alte campusuri americane, este de ani buni tinta criticilor conservatoare, care considera ca mediul academic din SUA este dominat de o orientare de stanga. Criticile s-au intensificat odata cu protestele studentesti pro-palestiniene, care, potrivit republicanilor, ar fi dus la lipsa de protectie a studentilor evrei din campus.
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨