Alpinist roman si unul din India, victimele fatidice ale Muntelui Lhotse

Data actualizării: 19 mai 2025

Un alpinist român și unul din India au căzut victime Muntelui Lhotse din Nepal, al patrulea cel mai înalt vârf din lume. Aceasta este cea mai recentă tragedie înregistrată în Munții Himalaya în acest sezon, în care cel puțin opt persoane și-au pierdut viața.

Identitatea victimelor

Barna Zsolt Vago, un cameraman cu experiență în cadrul ProTV, și Rakesh Kumar, un alpinist indian în vârstă de 39 de ani, sunt cele două victime ale muntelui Lhotse. Barna Zsolt Vago a murit în timpul unei ascensiuni către vârful muntelui, potrivit lui Rajan Bhattarai, oficial al Himalayan Guides, companie ce organizează astfel de expediții. Rakesh Kumar, pe de altă parte, a murit duminică în timp ce cobora de pe vârful muntelui.

Detalii despre incident

„Rakesh Kumar coborâse din tabăra a patra, aflată la 8.000 de metri înălțime, când s-a prăbușit brusc”, a declarat Mohan Lamsal de la Makalu Adventure, compania nepaleză care a organizat ascensiunea. „Eforturile ghidului său Sherpa de a-l resuscita au eșuat”, a continuat acesta. Nepalul este faimos pentru pericolele sale în timpul sezonului de alpinism martie-mai, înregistrând anual mai multe victime.


Cel puțin opt persoane au murit în Munții Himalaya, dintre care două pe Muntele Everest, în timpul sezonului actual de alpinism care se încheie luna aceasta.

Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨