Rusia acuzata de atacuri asupra Republicii Moldova prin dezinformare si atacuri cibernetice

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat vineri că Rusia desfășoară un atac asupra Republicii Moldova, prin campanii de dezinformare și atacuri cibernetice. În contextul alegerilor parlamentare din toamnă, UE este pregătită să sprijine Chișinăul dacă Kremlinul sau politicienii locali afiliați acestuia vor încerca să destabilizeze țara.
Avem și instrumente, și echipe de reacție rapidă împotriva atacurilor cibernetice. Suntem pregătiți să apărăm Republica Moldova în toate modurile, a declarat von der Leyen.
UE pregatita sa sprijine Republica Moldova
În cadrul conferinței de presă susținute la Chișinău alături de președinta Maia Sandu și de președintele Consiliului European, António Costa, von der Leyen a lăudat eforturile autorităților de la Chișinău de a contracara aceste amenințări. Costa a subliniat că aderarea Moldovei la UE este o decizie democratică, care trebuie respectată.
Înainte de acest prim summit între UE și Republica Moldova, Cristina Gherasimov, vicepremierul pentru integrare europeană, a declarat că Moldova dorește să înceapă primul capitol al negocierilor de aderare la Uniunea Europeană înainte de alegerile din septembrie. Scopul este de a contracara dezinformarea rusă din țară pe tema UE.
Maia Sandu: UE ofera cel mai mare sprijin din istoria Republicii Moldova
Președinta Maia Sandu a subliniat că Uniunea Europeană oferă cel mai mare sprijin din istoria Republicii Moldova pentru dezvoltarea țării, în timp ce forțe ostile încearcă să blocheze accesul la fonduri și parteneriate strategice. Menționează că autoritățile lucrează în strânsă cooperare cu UE pentru a întări capacitatea instituțiilor de a rezista amenințărilor hibride.
Kremlinul și vocile sale, împrăștiate strategic, inclusiv la Chișinău, încearcă să ne convingă că Moldova nu trebuie ajutată. Ei nu respectă alegerea poporului nostru, nu ne văd ca egali. Nu cunosc ce înseamnă ajutor și solidaritate – cunosc doar șantaj și control, a declarat Maia Sandu.
Primul summit UE-Moldova a avut loc vineri, la Chișinău, cu mai puțin de trei luni înaintea alegerilor parlamentare, considerate cruciale pentru miza proeuropeană a țării. Autoritățile moldovene au avertizat deja că Rusia și politicienii loiali Kremlinului ar putea încerca să destabilizeze situația și să influențeze votul cetățenilor.
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨