Lula da Silva apreciaza decizia justitiei braziliene in cazul Bolsonaro, Trump critica

Președintele brazilian, Luiz Inacio Lula da Silva, a răspuns criticilor aduse de președintele american Donald Trump printr-o asigurare că procesul împotriva fostului președinte Jair Bolsonaro nu este o ‘vânătoare de vrăjitoare’. El a lăudat Curtea Supremă a Braziliei pentru decizia istorică a acesteia.
Reacția lui Lula da Silva
Fostul lider brazilian a afirmat că este mândru de Curtea Supremă a țării sale pentru decizia sa istorică în cazul lui Bolsonaro, care a fost condamnat la 27 de ani de închisoare. Această reacție vine în urma criticilor aduse de Trump, care a calificat cazul lui Bolsonaro drept o ‘vânătoare de vrăjitoare’.
„Aceasta nu este o vânătoare de vrăjitoare”, a spus Lula da Silva într-un editorial publicat de The New York Times.
Trump și Bolsonaro
Trump a lăudat din nou pe Bolsonaro, numind verdictul ‘un lucru teribil’. În semn de represalii, liderul de la Casa Albă a impus Braziliei creșteri de tarife și sancțiuni împotriva judecătorului care a prezidat cazul, anulând vizele pentru majoritatea judecătorilor Înaltei Curți.
„Cred că este foarte rău pentru Brazilia”, a declarat Trump.
Jair Bolsonaro a fost condamnat pentru tentativă de lovitură de stat, în ciuda presiunilor intense exercitate de președintele american în favoarea sa. Planul lui Bolsonaro includea asasinarea lui Lula, dar a eșuat din cauza lipsei de sprijin din partea ierarhiei militare. Revoltele care au avut loc la o săptămână după învestirea lui Lula, când susținătorii lui Bolsonaro au vandalizat sediul instituțiilor din Brasilia, au fost considerate ‘ultima speranță’ de reușită a complotului.
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨