Anchetă a experților FSB în Serbia privind presupusa utilizare a unei arme sonice în timpul protestului din 15 martie

Experţi ai Serviciului Federal de Securitate al Rusiei (FSB) au sosit în Serbia pentru a investiga presupusa utilizare a unei arme sonice în timpul protestului anticorupţie din 15 martie de la Belgrad, conform declarațiilor președintelui sârb.
Protestul anticorupție
Între 100.000 şi 300.000 de persoane au participat la protestul organizat de studenţi, cel mai important eveniment de acest fel de la prăbuşirea acoperişului unei gări anul trecut, care a făcut 16 morţi şi a declanşat o mişcare de protest la nivel naţional. Manifestaţia a fost întreruptă de un zgomot necunoscut care a provocat panică în unele zone.
Speculații privind folosirea unei arme sonice
Imagini difuzate pe reţelele de socializare au arătat grupuri de persoane care se împrăştie brusc, ceea ce a dus la supoziţii că mulțimea ar fi fost vizată de o armă sonică sau „tun acustic”, un dispozitiv militar folosit pentru a dispersa mulţimea. Autoritățile sârbe, inclusiv poliția și guvernul, au negat folosirea unui astfel de dispozitiv. Totuși, membri ai FSB au sosit la Belgrad pentru a investiga acest caz.
„Vor sta şapte sau opt zile. Apoi îşi vor prezenta părerile cu privire la arma sonică”, a declarat preşedintele sârb Aleksandar Vucic.
Atenţia publicului a fost atrasă de fotografii care arată un vehicul de poliţie cu un dispozitiv ciudat pe capotă. Un analist militar din Belgrad a afirmat că acest dispozitiv seamănă cu dispozitivul acustic cu rază lungă de acţiune LRAD 450, fabricat în SUA. Ministrul de interne Ivica Dacic a confirmat că poliţia deţine astfel de echipamente, dar a negat că a fost folosit în timpul protestului.
Horoscop rune luna martie 2025: Mihai Voropchievici îi surprinde pe Gemeni, Raci și Pești
Vecina mea a refuzat să curețe după ce a folosit grătarul meu — a doua zi, mi-a lipit reguli pentru proprietatea mea pe ușă și a cerut să le respect
”Legionar, nu nazist”. Unul din cei mai cunoscuți sociologi dă verdictul despre salutul controversat al lui Călin Georgescu
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨