Continuarea Operațiunii Jupiter: 400 percheziții la nivel național în urma dosarelor de evaziune și contrabandă

Data actualizării: 11 iulie 2025

Polițiștii și procurorii au organizat miercuri, aproape 400 de percheziții în întreaga țară, în cadrul așa-numitei Operațiuni Jupiter.

55 de persoane urmează să fie duse la audieri

.

„În cursul zilei de astăzi, 4 iunie 2025, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ) și a Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), în cadrul Operațiunii JUPITER, se desfășoară, simultan, la nivel național, un număr de 84 acțiuni operative, în cadrul cărora sunt puse în aplicare 391 mandate de percheziție domiciliară și 55 de mandate de aducere”, anunță, miercuri dimineață, Parchetul General.

Acțiunile vizează un spectru extins de infracțiuni, cu accent pe evaziune fiscală, înșelăciune, contrabandă.


Perchezițiile au ca obiectiv identificarea și ridicarea de mijloace de probă relevante

pentru cauzele instrumentate, precum documente contabile și contracte, facturi fiscale, înscrisuri falsificate, medii de stocare a datelor (laptopuri, telefoane, hard-diskuri), sume de bani obținute ilicit, obiecte sau bunuri provenite din activitatea infracțională. Prejudiciul total estimat în dosarele ce fac obiectul acțiunilor operative depășește 17 milioane de lei. „Operațiunea JUPITER evidențiază capacitatea instituțiilor statului de a acționa coordonat și eficient împotriva fenomenelor infracționale care afectează securitatea economică, socială și juridică”, au mai transmis procurorii.

Citește și:
Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨