Crin Antonescu critică candidatura lui Victor Ponta: „Călin Georgescu este un om mai serios”

Data actualizării: 7 martie 2025

Crin Antonescu, susținut de coaliția de guvernare pentru alegerile prezidențiale din luna mai, a criticat recent candidatura lui Victor Ponta. Antonescu a comparat-o cu cea a lui Călin Georgescu, afirmând că acesta din urmă „este incomparabil un candidat și un om mai serios decât domnul Ponta”. Aceste comentarii au fost făcute în cadrul unei conferințe de presă organizate de campania sa electorală la Craiova.

Antonescu a mai spus că Georgescu este protejatul Moscovei și „victima” pe care Rusia „o ia în braţe în văzul tuturor”. Acesta a declarat: „Am spus din prima zi a acestei campanii că domnul Georgescu este candidatul Rusiei (…) Nu e o noutate asta, este o noutate brutalitatea cu care Rusia intervine.”

Comentarii asupra candidaturii lui Victor Ponta

La rândul său, Victor Ponta și-a anunțat candidatura ca independent la funcția de preşedinte al României. Acesta a susținut că s-a „schimbat mult” faţă de cum era în urmă cu zece ani și a afirmat că în acest deceniu a încercat să nu îi dezamăgească pe cei care l-au votat și să îi „înţeleagă” pe cei care au votat împotriva sa la alegerile în care a fost învins de Klaus Iohannis.


Într-un interviu la Digi24, Crin Antonescu a declarat că nu vede candidatura lui Victor Ponta ca o manevră a PSD. „Dacă ar fi, n-aş putea s-o împiedic”, a afirmat Antonescu, precizând că fiecare candidat se va adresa poporului român și nu se va şti niciodată exact cine cu cine a votat.

Citește și:

Relația dintre Ponta și Antonescu

Victor Ponta a comentat și despre relația sa cu Crin Antonescu, cu care a fost coleg în USL. „N-am nicio adversitate față de Crin Antonescu. Am o părere foarte proastă despre el. Spre deosebire de mulți alții, îl cunosc foarte bine”, a spus Ponta la Digi24.

În contextul acestor declarații, se poate constata că tensiunile politice dintre cei doi foști colegi de alianță nu s-au estompat. În timp ce Ponta își exprimă nemulțumirea față de Antonescu, acesta din urmă continuă să critice candidatura fostului său coleg.

Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨