Ministrul Dezvoltării Cseke Attila pregătește Memorandumul pentru continuarea Programului Anghel Saligny pe următorii trei ani

Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Cseke Attila, a făcut o declarație importantă duminică, în Bihor, cu privire la viitorul Programului ‘Anghel Saligny’.
Memorandum pentru continuarea Programului ‘Anghel Saligny’
Ministrul a anunțat că se lucrează la un memorandum pentru continuarea acestui program în următorii trei ani.
„Pe ‘Saligny’, pregătim memorandumul pentru continuarea acestui program pe 2026, 2027, 2028, astfel încât să avem o perspectivă şi o siguranţă a continuării acestui program.”
Cseke Attila a propus ca în următorii ani să se comunice fiecărui executant de lucrări și fiecărei primării, pe fiecare obiectiv de investiții finanțat din ‘Anghel Saligny’, valoarea ce va fi alocată pentru anul respectiv. Astfel, se dorește realizarea unei predictibilități și continuități a finanțării.
Problemele financiare ale anului 2025
În ceea ce privește anul 2025, ministrul a precizat că se așteaptă soluțiile financiare de la alte ministere pentru a putea extinde finanțarea Programului nu numai la proiectele care sunt în stadiu de execuție foarte avansat, ci și la celelalte proiecte.
„În momentul în care avem resurse financiare în plus, vom putea să continuăm toate proiectele și în 2025”
, a precizat ministrul. El a mai adăugat că în ultima săptămână s-au făcut plăți de două miliarde de lei pe investiții din PNRR și pe Programul ‘Anghel Saligny’.
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨