Nicusor Dan, in prima vizita externa, participa la Summitul B9 la Vilnius

Data actualizării: 1 iunie 2025

In data de 2 iunie, Nicusor Dan, presedintele Romaniei, va fi prezent la Summitul B9 si Tarile Nordice. Aceasta reprezinta prima vizita externa a acestuia de la preluarea mandatului de presedinte. Evenimentul, ce va avea loc in capitala Republicii Lituania, va gazdui, de asemenea, secretarul general al NATO, Mark Rutte, presedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, si reprezentantii aliantilor NATO din Danemarca, Norvegia, Finlanda, Suedia si Islanda.

Scopul reuniunii

Reuniunea din Vilnius a statelor din Formatul Bucuresti 9 are drept scop pregatirea summitului NATO de la Haga. Ultimul eveniment va avea loc la finalul lunii iunie si va reprezenta un moment important pentru consolidarea NATO si a unitatii transatlantice. ‘Discutiile de la Vilnius se vor concentra pe consolidarea posturii NATO de descurajare si aparare pe Flancul Estic, pe intensificarea sprijinului pentru Ucraina, precum si pe necesitatea ca Aliatii europeni sa creasca investitiile in aparare’, se arata in comunicatul Administratiei Prezidentiale.

Pozitia presedintelui

Nicusor Dan va reafirma angajamentul Romaniei pentru intarirea NATO pe toate palierele si a rolului crucial al Aliantei in asigurarea securitatii euroatlantice. ‘Va sublinia faptul ca Romania ramane un Aliat responsabil si activ pe Flancul Estic, in zona strategica a Marii Negre si va pleda pentru continuarea sprijinului multidimensional al Aliatilor pentru Ucraina, demers ce reprezinta o investitie in propria noastra securitate. De asemenea, va arata ca Romania sustine importanta vitala a relatiei transatlantice, care ramane fundamentul apararii colective’, arata Administratia Prezidentiala. In plus, presedintele va evidentia necesitatea de a oferi sprijin si Republicii Moldova, care este expusa unor riscuri si amenintari complexe.


Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨