Putin șantajează pe Trump cu materiale compromițătoare, acuză fost șef KGB înainte de întâlnirea din Alaska

Data actualizării: 13 august 2025

Alnur Mussayev, fost agent KGB și șef al Serviciului de Securitate de Stat al Kazahstanului, afirmă că Vladimir Putin ar deține documente și imagini compromițătoare care-l vizează pe Donald Trump. Acesta susține că liderul de la Casa Albă controlează entitățile cheie din SUA care l-ar putea viza în dosarele în care a apărut numele acestuia, dar această influență nu ar putea fi extinsă și asupra Moscovei sau chiar asupra lui Putin.

Acuzații grave

Probabil că președintele Donald Trump va reuși să împiedice anchetarea în SUA a infracțiunilor sale de natură sexuală și a spălării banilor proveniți din activități criminale din Rusia, Kazahstan și alte foste republici sovietice.

”, susține Mussayev. Fostul oficial KGB vorbește de asemenea despre materiale ample și bine documentate despre infracțiunile lui Trump pe care le are de la „foștii săi colegi din KGB”.


Trump și Rusia

Donald Trump a avut numeroase contacte cu Rusia și Uniunea Sovietică. Prima vizită a lui Trump la Moscova sovietică în 1987 pare, retrospectiv, să facă parte dintr-un tipar. Dosarul fostului ofițer de informații britanic Christopher Steele afirmă că Kremlinul l-a cultivat pe Trump timp de „cel puțin cinci ani” înainte de victoria sa uimitoare în alegerile prezidențiale americane din 2016. Trump a organizatorul Miss Universe pentru mai mulți ani, iar ultima ediție care s-a desfășurat sub directul său patronaj a fost organizată în Rusia. Acesta a fost în contact cu Aras Agalarov, un miliardar apropiat de Kremlin.

Citește și:

Statele Unite și Rusia au convenit ca președinții Donald Trump și Vladimir Putin să se întâlnească vineri, pe data de 15 august, pentru a discuta modalități de a pune capăt războiului din Ucraina. Liderul țării invadate de ruși, Volodimir Zelenski nu este așteptat să participe.

Citește și:
🔹ATENȚIE!
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨