Zelenski dezvaluie ca Putin i-a promis lui Trump ca va cuceri regiunea Donbas in doar cateva luni

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a făcut o declarație surprinzătoare într-un interviu recent. Acesta a afirmat că liderul rus, Vladimir Putin, i-a spus fostului președinte american, Donald Trump, că Rusia intenționează să cucerească regiunea Donbas în „trei-patru luni”.
Putin si planurile sale pentru Donbas
„Adică, el [Putin] spune că în trei-patru luni, și asta le-a spus americanilor, Casei Albe și reprezentantului președintelui Trump, Witkoff. A spus că va lua Donbasul în două-trei luni, maximum patru luni”, a declarat președintele Ucrainei pentru ABC News. În 2014, Rusia a invadat pentru prima dată Donbasul, care include regiunile Donețk și Luhansk, înainte de a lansa războiul pe scară largă împotriva Ucrainei în 2022.
„Este partea cea mai fortificată, cu cele mai capabile forțe”, a spus Zelenski, explicând de ce cedarea regiunii este inacceptabilă pentru Ucraina.
Atacul rusesc asupra civililor din Donețk
Marți, aceste temeri au fost confirmate de un atac rusesc asupra civililor din regiunea Donețk. O bombă planată a lovit satul Yarova, aflat la mai puțin de 10 kilometri de linia frontului, ucigând cel puțin 21 de persoane și rănind aproape douăzeci de altele, în timp ce așteptau să-și ridice pensiile, au spus Zelenski și oficiali locali.
„Lumea nu trebuie să rămână inactivă. Este nevoie de un răspuns din partea Statelor Unite. Este nevoie de un răspuns din partea Europei. Este nevoie de un răspuns din partea G20. Este nevoie de o acțiune fermă pentru ca Rusia să înceteze să aducă moartea”, a spus el.
Declarațiile lui Zelenski despre Donbas vin după relatări potrivit cărora Putin i-ar fi prezentat lui Trump un plan de pace în cadrul întâlnirii bilaterale SUA-Rusia din Alaska, din 15 august, prin care Ucraina ar fi trebuit să cedeze teritorii neocupate în schimbul unei garanții scrise din partea Moscovei că nu va mai invada.
„El [Putin] și-a dorit foarte mult să se întâlnnească cu președintele Trump, cu președintele Statelor Unite, și cred că Putin a obținut asta, iar acest lucru e regretabil”, a declarat Zelenski.
Conținutul publicat pe ziareonline.ro poate fi preluat doar în limita a 500 de caractere, cu menționarea sursei și link activ. Orice utilizare neautorizată reprezintă o încălcare a Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și va fi sancționată conform legislației în vigoare. 🚨